Pohled z jiné obce

02.05.2012 10:19

 Se zájmem pročítám webové stránky vašeho Občanského sdružení a dovolil bych si Vám nabídnout k některým problémům svůj příspěvek.
Především bych k Vašemu mottu "Svým dětem na památku, nenecháme přece skládku!" doplnil i vnuky, pravnuky, prapravnuky, atd. Skládka totiž NIKDY sama nezmizí.
Dále bych si položil elementární otázku: může skládka komunálního odpadu obsahovat nebezpečný odpad? Odpověď není těžká. Především je třeba si uvědomit, že NIKDO nekontroluje, co občan do popelnice vhodí. Na skládku se tedy může dostat COKOLIV, protože odpad z popelnic se na ni sváží bez třídění. Kdo by také třídil (a jak) například směs shnilé zeleniny, skleněných střepů, popele a použitých plenek a hledal v ní nikl-kadmiové akumulátorky nebo zbytky jedů na krysy.

V obci Střítež nad Bečvou skládku nemáme a o jejím zřízení ani neuvažujeme. Pokud by z toho někdo vyvodil závěr, že bez příjmů ze skládky musíme stagnovat, rád bych ho vyvedl z omylu. Od osamostatnění v roce 1990 jsme vybudovali moderní vodovod, kvalitní fotbalové hřiště, dětské hřiště a kabelovou televizi s vysokorychlostním internetem. Plynofikovali jsme celou obec a zrekonstruovali školku. Jen za poslední čtyři roky nám přibylo 53 obyvatel (důsledek výstavby nových domů), byla postavena nová sokolovna za 23 milionů, asfaltová cyklostezka za 20 milionů a nyní je rozestavěná kanalizace celé obce (bude dokončena v tomto roce).
Na závěr bych rád doporučil stránku Ecmost , kde je vysvětleno, proč je skládkování považováno za nejhorší způsob nakládání s odpadem. Také se tam lze dovědět, že ve Švédsku se už dávno komunální odpad nevyváží na skládky, ale je spalován.

RNDr. Ivan Lexa
místostarosta obce
Střítež nad Bečvou